Copenhagen Chess Challenge 2010

Picture 3

Copenhagen Chess Challenge 2010 starter på onsdag d. 28 april og slutter d. 2. maj 2010 og har et felt på 72 spillere (5 GMer og 10 IMer), hvor 2 af dem er fra ØBRO i form af FM Nikolai Skousen (18 på listen) og Sixten Maximilian Thestrup (57 på listen). Hele listen kan ses sidst på siden og spilletidspunkterne er:

Foreløbigt program:
1. runde onsdag den 28. april kl. 18.00-23.00
2. runde torsdag den 29. april kl. 10.00-15.00
3. runde torsdag den 29. april kl. 15.00-20.00
4. runde fredag den 30. april kl. 10.00-15.00
5. runde fredag den 30. april kl. 15.00-20.00
6. runde lørdag den 1. maj kl. 10.00-15.00
7. runde lørdag den 1. maj kl. 15.00-20.00
8. runde søndag den 2. maj kl. 10.00-15.00
9. runde søndag den 2. maj kl. 15.00-20.00

Resultater kan følges her.

Der er også 12 stk. live-partier.

Feltet til Copenhagen Chess Challenge 2010:

1. GM Jonny Hector Nordkalotten Sverige 2582 2582
2. IM Thorsten Michael Haub SG Bochum 31 Tyskland 2508
3. GM Henrik Danielsen BMS Danmark 2494
4. GM Stellan Brynell Nordkalotten Sverige 2479
5. IM Hans Tikkanen LASK Sverige 2465
6. IM Nicolai V. Pedersen Skødstrup Skakklub Danmark 2453 2450
7. GM Miroslaw Grabarczyk Polen 2450
8. IM Thorbjørn Bromann Brønshøj Skakforening Danmark 2435 2433
9. IM Klaus Berg Skanderborg Skakklub Danmark 2428 2432
10. IM Daniel Semcesen LASk Sverige 2424
11. IM Axel Smith LASK Sverige 2408
12. IM Nikolaj Mikkelsen BMS Danmark 2388 2409
13. IM Rasmus Skytte Århus Skakklub/Skolerne Danmark 2386 2395
14. FM Jasmin Bejtovic LASK Bosnien-Hercegovina 2384
15. IM John Arni Nilssen Færøerne 2372
16. GM Heikki Westerinen Salo Chessclub Finland 2347
17. FM Mads Andersen Skanderborg Danmark 2331 2347
18. FM Nikolai Skousen ØBRO Danmark 2317 2291
19. FM Igor Teplyi Nordre Danmark 2315 2342
20. FM Peter Nicolai Skovgaard BMS Skak Danmark 2307 2268
21. FM Jacob Carstensen Brønshøj Skakforening Danmark 2295 2260
22. FM Martin Matthiesen SK1968 Danmark 2290 2290
23. Michael de Verdier LASK Sverige 2286
24. FM Petter Stigar Bergen Norge 2281
25. FM Esben Hove Nordkalotten Danmark 2269 2270
26. FM Kåre Kristensen Nordkalotten Danmark 2258 2225
27. Johnni Veng Nordre Danmark 2237 2228
28. Alexander Rosenkilde Taastrup Skakforening Danmark 2207 2216
29. Tommy Schmidt Allerød Danmark 2203 2160
30. Henrik Mølvig Skovbo Danmark 2193 2169
31. Erik Both Spijkenisse Holland 2188
32. Michael Nguyen Skakklubben Rokaden Danmark 2187 2159
33. Dara Akdag BMS Skak Danmark 2171 2140
34. Christian Eriksson Herlev Danmark 2155 2112
35. Iver Poulsen Centrum Esbjerg Danmark 2140 2137
36. FM Eric Brøndum K41 Danmark 2135 2127
37. FM Jørgen Hvenekilde enkeltmedlem Danmark 2128 2087
38. Peter Grove Mårslet Skakklub Danmark 2124 2082
39. Paul Johansen Moss sk Norge 2119
40. Aage Dalstrup Olsen Randers Skakklub Danmark 2095 2028
41. Nicolai Kvist Brondt Pedersen BMS Danmark 2087 2137
42. Rune Egede Andersen Brønshøj Skakforening Danmark 2073 2097
43. Anders Johansson LASK Sverige 2071
44. Søren Peschardt Ingen Danmark 2069 1994
45. Tobias Rostgaard BMS Danmark 2037 2104
46. Jacob Pallesen Borgen Danmark 2028 1956
47. WFM Marie Frank-Nielsen Jetsmark Danmark 1992 2023
48. Tore Langmyhr Trondheim Norge 1991
49. Daniel Kokholm Amager Skakforening Danmark 1962 1822
50. Mikael Skjoldager Skakklubben Evans Danmark 1958 1934
51. Michael Tandrup Herlev Skakklub Danmark 1954 1931
52. Daniel Andersen frederikssund Danmark 1948 1822
53. Rasmus Agertoft Hansen enkeltmedlem Danmark 1947 1782
54. Ellisiv Reppen OSS Norge 1944
55. Jes Jacob West Knudsen Helsinge Danmark 1938 1923
56. Jan Løfberg K41 Danmark 1937 1784
57. Sixten Maximillian Thestrup ØBRO Danmark 1930 2033
58. Martin Haubro BMS Skak Danmark 1907 2012
59. Michael Marshall Odysseus Danmark 1906 1826
60. Casper Christensen BMS Danmark 1893 1835
61. Jonas Källen LASK Sverige 1893
62. Horst Hubert Schmidt BSF Danmark 1873 1727
63. Lars Oskar Hauge OSS Norge 1823
64. Petruli Petrovski Brøndbyerne skakklub Danmark 1818 1672
65. Michael Vesterli BMS Skak Danmark 1795 1700
66. Julius Mølvig skovbo Danmark 1782 1636
67. Lars Skovle Helsinge Danmark 1678 1632
68. Svante Norlander SS Manhem Sverige 1610