Resultater fra ØBRO-Limhamn d. 17/9 – 2011

Det var en supergod dag, og det var fantastisk at have besøg af vennerne fra Sverige til en match over hele 33 brætter (40 brætter når juniorerne tæller dobbelt) i den selvsamme måned, hvor ØBRO fylder 75 år.

Det lykkedes at vinde pokalen for tredje gang i træk for Skakforeningen ØBRO, som derfor beholder den nuværende pokal. Det var ØBROs juniorer der sikrede sejren, da seniorbrætterne endte 13-13 og juniorerne endte med 12-2 til ØBRO. Derfor vandt ØBRO samlet med 25-15 over Limhamn SK. De enkelte resultater kan ses nedenfor.

1. Nikolai Skousen 2207 0-1 IM Björn Ahlander 2503
2. Søren Bech Hansen 2333 ½-½ Stefan Schneider 2431
3. Jacob Kaaber-Hansen 2239 ½-½ IM Christian Jepson 2463
4. Peter Erik Olsen 2209 0-1 Philip Lindgren 2249
5. Oksana Vovk 2207 0-1 Osmani Penalver 2323
6. Carsten Simonsen 2206 ½-½ Conny Holst 2216
7. Dennis Jørgensen 2187 1-0 Lars Månsson 2217
8. Ole Bo Andersen 2117 1-0 Anders Hansen 2106
9. Jesper Vej 2038 1-0 Lars Åström 2011
10. Thomas Vils Pedersen 2025 ½-½ Martin Ollén 1973
11. Sietske Greeuw 2011 ½-½ Mats Chronblad 1797
12. Tjerk Smirnia 2010 ½-½ Johan Berntsen 1792
13. Niels Christian Schjødt 1986 ½-½ Johan Ahlander 1825
14. Thomas Mørkøre 1982 1-0 Kamelia Tadjerbashi 1765
15. Max Hansen 1970 1-0 Finn Broman 1762
16. Christian Sylvester Christensen 1965 1-0 Olof Andersson 1728
17. Jan Bauner 1949 0-1 Joakim Mörling 1712
18. Søren Møller Hansen 1944 0-1 Shayar Laibi 1650
19. Martin Reib Petersen 1885 ½-½ Patrik Liedbeck 1644
20. Peter Dürrfeld 1901 ½-½ Jonas Tjärnemo 1636
21. Claus Ejner Mikkelsen 1627 0-1 Carl Christian Liedbeck (ingen rating)
22. Ted Henrik Sandbech 1647 1-0 Ina Kraemer 1560
23. Lars Pommerencke 1512 ½-½ Lars Eric Boregren 1467
24. Jens Emborg 1495 1-0 Mårten Ihd 1546
25. Kim Olsen 1281 0-1 Boel Ahlander 1396
26. Ole Eriksen 1100 0-1 Mattias Ly 1345

Juniorbrætterne (dobbeltrunde):

1. Michael Vesterli 1949 1-0 Karl Åström 1356
2. Hjalte Henningson Skov 1535 1-0 Saida Mamadova 1334
3. Samuel Peter Heine May 1300 1-0 Adam Areberg 1306
4. Gabriel Gyaljen 1128 1-0 Carlos Thörnberg 1305
5. Michael Rosborg Germer 1043 1-0 Gustav Steen 1186
6. Sanchiro Kræmmer 1000 0-1 Karl Liedbeck 1182
7. Kischichiro Kræmmer 1000 1-0 Lukas Jovanovic 1152

1. Michael Vesterli 1949 1-0 Carlos Thörnberg 1305
2. Hjalte Henningson Skov 1535 1-0 Karl Liedbeck 1182
3. Samuel Peter Heine May 1300 1-0 Karl Åström 1356
4. Gabriel Gyaljen 1128 1-0 Adam Sniegon 1255
5. Michael Rosborg Germer 1043 0-1 Karl Ekberg 1281
6. Sanchiro Kræmmer 1000 1-0 Malcolm Thell 1183
7. Kischichiro Kræmmer 1000 1-0 Sture Larsson Riis 1219